Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Kalendář akcí

Název akce Budoucnost rozpočtu EU po roce 2020 z pohledu regionů
Datum 09.11.2018 10:00 - 12:00
Typ akce Odborné semináře
Místo akce Pardubický kraj / Pardubice / Krajský úřad Pardubického kraje, Reálka Pardubice, sál Jana Kašpara, Komenského nám. 125, Pardubice
Popis akceDiskusní setkání se stakeholdery pořádá EURACTIV.cz ve spolupráci s Českou spořitelnou a Eurocentrem Pardubice.

Evropská komise představila počátkem května návrh víceletého finančního rámce pro období po roce 2020. Reaguje v něm na odchod Velké Británie i na nové výzvy, kterým EU v současné době čelí. Českou republiku tradičně zajímá zejména oblast kohezní politiky a dotací na zemědělství. Na co by se měli čeští vyjednavači z pohledu Pardubického kraje zaměřit?

Odpovědi budeme hledat během diskusního setkání, které je určeno zástupcům veřejné správy, sociálních partnerů a dalších stakeholderů, a které je současně příspěvkem do národní debaty o českých prioritách pro budoucí rozpočet EU.

 

Témata k diskusi:

• Podle Evropské komise by měl objem prostředků ve víceletém finančním rámci po roce 2020 v poměru k HND mírně vzrůst. Měla by Česká republika tendenci k navyšování společného rozpočtu s ohledem na objem prostředků, které z něj regiony mohou získat, podporovat?

• V návrhu Evropské komise se počítá s individuálním přístupem zohledňujícím nová kritéria jako je například nezaměstnanost nebo nízká úroveň vzdělání. Jsou tato kritéria z pohledu kraje relevantní? Měla by ČR s jejich zavedením souhlasit? V jaké podobě?

• V souvislosti s budoucím rozpočtovým obdobím se hovoří o posilování participace a odpovědnosti za hospodaření s prostředky kohezní politiky ze strany států, regionů a dalších aktérů. To se má mimo jiné projevit v míře spolufinancování. Jak by mělo být nastaveno do budoucna?

• Jaké priority by měla podporovat kohezní politika? Evropská komise navrhuje koncentraci na pět cílů. Pokud by byly odsouhlaseny, ČR by musela drtivou část operačních programů nasměrovat do oblasti inovací, digitální ekonomiky nebo zelené ekonomiky. Nakolik jsou tematické cíle EU v souladu s potřebami Pardubického kraje?

• Na evropské úrovni je tendence k posilování centralizovaných programů, do kterých se se svými projekty hlásí žadatelé z celé EU. ČR v jejich využívání dlouhodobě zaostává. Jaké příležitosti tyto programy nabízejí a jak lze podíl úspěšných žadatelů zvýšit?

 

V diskusi vystoupí:

Tomáš Zdechovský, člen výboru pro rozpočtovou kontrolu, Evropský parlament

Zdeněk Semorád, náměstek ministryně pro místní rozvoj, Sekce evropských programů

Jiří Doležal, předseda Krajské hospodářské komory Pardubického kraje

Petr Zahradník, ekonom, analytický tým České spořitelny; člen Evropského hospodářského a sociálního výboru

 

Moderátor: Jan Vitásek, vydavatel EURACTIV.cz

 

PROGRAM

09:30–10:00 Registrace

10:00–10:30 Úvodní komentáře panelistů

10:30–12:00 Moderovaná diskuse s účastníky

12:00 –13:00 Občerstvení, networking

 

Registrujte se na: caslavska@euractiv.cz, nebo na telefonním čísle: 727 828 970.

 

Partnery diskuse jsou Česká spořitelna a Eurocentrum Pardubice.

 

 

 

VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty