Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Kvíz

Kvíz k Mezinárodnímu dni studentstva (výsledky)


Vyhodnocení soutěže: 

Kvíz je ukončen. Bezchybně dokázalo všechny otázky zodpovědět celkem 20 soutěžících.  Z nich jsme vylosovali 3 vítěze. Správné odpovědi naleznete zvýrazněné níže.

Vyhrávají: 

Marie K. 

Sára Š.

Hana S. 

 

Gratulujeme! Výherci byli zpraveni o vítězství na uvedený email. Děkujeme všem soutěžícím za zapojení se do soutěže k Mezinárodnímu dni studenstva. Doufáme, že si na základě otázek a informací v nich obsažených, měli soutěžící šanci dozvědět více o možnostech, které EU nabízí studentům a mladým lidem a že se jim podaří brzy nějakou využít. 

------------------------------

Již 17. listopadu oslavíme Mezinárodní den studenstva. Eurocentrum Liberec společně s Domem zahraniční spolupráce k této příležitosti připravili kvíz především pro studenty SŠ a VŠ a mladé lidi do 30 let. Víte, jaké příležitosti nabízí EU studentům a mladým lidem v dnešní době? Máme pro Vás připravených 7 otázek plných informací o možnostech pro mladé lidi. Soutěžte s námi o ceny, získejte rozhled a naplánujte si další rok! Z nejvíce správných odpovědí vylosujeme 3 vítěze, kteří získají stolní hru "Znáte Evropu" a cestovatelské předměty od DZS. Kvíz probíhá od 16.11. do 27.11. 2020. Přečtěte si otázky, poznamenejte si odpovědi a zapište je do formuláře na konci stránky. Chcete-li soutěžit, nezapomeňte uvést svůj email. 

 

1)  Evropský sbor solidarity. O co se jedná? Je to program EU pro všechny mladé lidi od 18 do 30 let a nemusíte být ani studentem. Jedná se o dobrovolnickou činnost v různých oblastech dle výběru. Jet můžete do EU i mimo ni (Gruzie, Island, Alžírsko, Libanon, Izrael a mnoho dalších). Cestu Vám proplatí. Ubytování zařídí. Na jídlo dostanete kapesné. Činnost na místě od 30 do 38h týdně s tím, že každý týden máte 2 dny volna.  Za každý měsíc trvání projektu 2 dny volna navíc. Zní Vám to dobře? Zaregistrujte se https://europa.eu/youth/solidarity_cs a najděte si svoji příležitost v oboru, který Vás baví. A na jak dlouho na takový projekt můžete vyjet? To je naše otázka. ,-)

a) 2 – 6 měsíců

b) 6 – 12 měsíců

c) 2 – 12 měsíců

2) Chtěli byste nějaký projekt v zahraničí vyzkoušet, ale raději na kratší dobu? Tak se nabízí Erasmus plus a výměny mládeže! Určitě jste už slyšeli o Erasmu. Málokdo ale ví, že v rámci něj může jezdit i na tzv. Výměny mládeže, a to v zásadě bez omezení a nezávisle na škole, na které studujete. Dokonce ani nemusíte studovat! Zaujalo Vás to? O co jde? Projekty jsou různé. Vždy jsou ale v rozmezí 5 – 21 dní, musí Vám být od 13 – 30 let a probíhají v zemích EU a dalších partnerských zemích (např. západním Balkán, země jižního Středomoří, Kavkaz, atd..). Na projektu je minimálně 16 a maximálně 60 lidí z několika zemí. Vyberete si projekt u nějaké neziskové organizace v ČR, vyplníte krátkou přihlášku a jedete! Ubytování a jídlo máte hrazené v místě projektu. A víte z kolika procent je běžně hrazena cesta do místa projektu?

a) 60%

b) 80%

c) 100%    

 

3) Vysokoškolský Erasmus plus. Chystáte se na VŠ, nebo ji už studujete?  Na VŠ se můžete zúčastnit buď studijního pobytu v délce 3 – 12 měsíců na zahraniční VŠ nebo praktické stáže v délce 2 – 12 měsíců ve vybraném podniku, instituci, organizaci. Jet můžete do zemí EU, zemí EHP, kandidátských zemích a do dalších partnerských zemí. V jednom studijním cyklu můžete často absolvovat až 12 měsíců v zahraničí. Je jen na Vás, jak si to naplánujete. Třeba jet ve druhém ročníku bakalářského programu na několik měsíců na studijní pobyt a poté ještě na praktickou stហa navštívit tak třeba i dvě různé země! Zjistěte si vše o možnostech výjezdů na konkrétní fakultě univerzity, kde studujete, případně, kde byste rádi studovali! Při obou možnostech dostáváte stipendium dle toho, kam jedete a dle toho, jestli se jedná o studijní pobyt nebo praktickou stáž. Víte například, kolik je měsíční stipendium v roce 2020 pro studijní pobyt ve Španělsku?

a) 699 euro

b) 519 euro

c)  420 euro

 

4) Studovat na zahraniční univerzitě nemusíte jen přes Erasmus. Díky EU máte lehčí přístup a přihlášení se přímo na zahraniční univerzitu. Nebojte se, často je to snažší, než si myslíte. Víte, jaké jsou podmínky přijetí ke studiu v zahraničí v členském státu EU? V jedné z možností je chyba, v které?  

a) Jako občan EU můžete studovat na VŠ v kterémkoliv členském státě za stejných podmínek jako státní příslušníci dané země. 

b) Neměli byste platit vyšší školné než občan dané země. Máte nárok na stejná stipendia na pokrytí školného jako občané dané země.  

c) V některých zemích budete muset složit jazykovou zkoušku. Poplatky za přijetí ke studiu jsou stanovené EU.

 

5)    Co další příležitosti? Není nic snažšího než sledovat EURODESK. Znáte? Neznáte? Poznejte!  Eurodesk je informační sí pro mladé, která působí hned v 36 zemích. Naleznete tam opravdu skvělé příležitosti týkající se mobilit a vzdělávacích programů. Přesvědčte se sami: https://www.eurodesk.cz/, budete překvapeni!  Víte kolikáté výročí existence již tento rok slaví?

 

a)  30

b)  20

c)  10

 

6) Jednou z příležitostí, na kterou tam určitě narazíte je třeba DiscoverEU – Chcete procestovat EU a mít jízdné zadarmo? Soutěž pro mladé lidi, kterým je právě 18 let. Můžete se přihlásit sámi, nebo jet i ve skupině až 5 lidí. Skupina může být složena i z mladých lidí z různých zemí v EU, ale můžou být i třeba ze stejného města.  Vyplnit stačí základní údaje, naplánovat cestu a projít jednoduchým kvízem o 5 otázkách.  Kde je háček? Musí Vám být při přihlášení do soutěže 18 let. Další kolo se očekává na jaře 2021. Výherci dostanou mezinárodní bezplatnou časovou jízdenku, která bude platná ….

a) 14 dní

b) 1 měsíc

c) 2 měsíce

 

7) A co po škole? Proč nezvážit kariéru pro EU? Štěstí přeje připraveným. Po skončení studií se nezapomeňte podívat na stránky úřadu … (doplňte). Tento úřad odpovídá za výběr potenciálních zaměstnanců všech orgánů a agentur EU. Hlásit se budete moci na různé druhy pozicí. Jaké jsou požadavky? Jedno je jisté - budete potřebovat dobrou znalost jazyků. U většiny výběrových řízení se požaduje alespoň znalost jednoho jazyka EU na úrovni C1 (může se jednat i o Vᚠmateřský jazyk) a druhého na úrovni B2. Poté se požadavky liší dle dané pozice. Můžete se hlásit např. na pozici asistenta, kde na nejnižší pozice postačí středoškolské vzdělání a případná praxe. Vyšší pozicí je tzv. pozice „administrátora“, tam se už neobejdete bez vysokoškolského titulu a dle úrovně,na kterou se hlásíte, je požadovaná i praxe. U jednotlivých pozic musíte projít testy. Na stránkách tohoto úřadu si můžete projít všechny nabízené pozice a také si i vyzkoušet vzorové testy. Doporučujeme! Jak se tedy ten úřad jmenuje?

a) Blue Book

b) EPSO

c) ERA

 

Zaujala Vás některá z možností, ale potřebujete více informací? Napište na fiser.martin@vlada.cz. Pro školy nabízíme taky bezplatné přednášky na 90 minut o možnostech studia, práce a stáží v EU. Další možností je sledovat facebook Eurocentra Liberec, nebo přímo Eurodesk Liberecký kraj, kde najdete všechny aktuální informace. S dotazy ohledně E+ a Evropského sboru solidarity se můžete obracet také na regionálního konzultanta DZS v regionu. 

 1.Evropský sbor solidarity.
 2.Erasmus plus, výměny mládeže
 3.Vysokoškolský Erasmus
 4.Studium na zahraniční univerzitě
 5.EURODESK
 6.DiscoverEU
 7.Práce v EU

Kontaktní údaje

Jméno:*
Příjmení:*
E-mail:*
Kontrolní kód: * kontrolní kód
Zde opište kontrolní kód: *
* Povinné údaje


VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty