Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Time to Move! Vlakové jízdenky pro osmnáctileté!

17.10.2021

Time to Move je celoevropská kampaň, která se zaměřuje na mezinárodní příležitosti pro mladé do 30 let. Ve třetím příspěvku si představíme aktuální běžící soutěž DiscoverEU.

Marek (21 let) je v součastnosti studentem historie a francouzštiny na vysoké škole v Ostravě. Jak sám říká, s cestováním neměl do svých 16 let moc zkušeností. Byl spíše příruční taška, která putovala s rodiči. Naštěstí se ale brzy otrkal a za poznáním dnes vyráží, jak to jen jde. V osmnácti letech se zapojil do tehdy nově vznikající iniciativy DiscoverEU. Co to DiscoverEU vlastně je? A jak svou účast zpětně hodnotí Marek? Čtěte dále.

DiscoverEU

DiscoverEU je iniciativou Evropské unie, jejímž cílem je nabídnout mladým lidem ve věku 18 let možnost získat cestovatelskou zkušenost. V rámci iniciativy tak můžete využít volného pohybu na území Evropské unie a objevovat rozmanitost Evropy, její historie a kulturního bohatství, dostat se do kontaktu s lidmi z různých zemí a v konečném důsledku i hlouběji poznat sebe sama. Cílem iniciativy je pomoci mladým Evropanům získat větší sebedůvěru, nezávislost a povědomí o společné evropské identitě. Během cesty se také potkáte s podobně smýšlejícími mladými lidmi a navážete mnohá přátelství. Letos má příležitost vyhrát vlakovou jízdenku až 60 000 mladých lidí.

Staň se jedním z nich a přihlas se do tohoto kola soutěže! Příjem přihlášek končí v úterý 26. října 2021 ve 12.00 SELČ.

Jak to funguje?

Přihlásit se do soutěže DiscoverEU je možné vyplněním online přihlášky. Poté musíte správně odpovědět na kvízové otázky. Splnit můsíte také několik málo podmínek: Vaše datum narození musí spadat do období od 1. července 2001 (včetně) do 31. prosince 2003 (včetně). V den, kdy se o udělení časových jízdenek rozhoduje, musíte mít také státní příslušnost jednoho z členských států Evropské unie. Přihlásit se můžete samostatně nebo až se čtyřmi přáteli ve skupině, a to za předpokladu, že všichni splňují výše uvedené podmínky účasti v soutěži.

Pokud vyhrajete, budete moci cestovat po dobu 1 až 30 dnů v období od 1. března 2022 do 28. února 2023. Výherci budou většinou cestovat vlakem. Aby se však zajistila co nejširší účast, mělo by být možné využít v rámci iniciativy i alternativní druhy dopravy jako trajekty a autobusy, a to při zohlednění vzdáleností, časových omezení a dopadu na životní prostředí.

Více informací naleznete na stránkách Evropského portálu pro mládežMůžete se také připojit do oficiální facebookové skupiny, podívat se na zkušenosti ostatních nebo hledat spolucestující. 

Jak hodnotí DiscoverEU Marek?

"Během vzdělávacího pobytu v Evropském parlamentu, který seznamoval mladé lidi s fungováním Evropské unie, jsem se dozvěděl o projektu DiscoverEU." Marek se tak o nové iniciativě dozvěděl spíše náhodou. Ocenil, že srkze projekt dostávají možnost cestovat mladí bez ohledu na jejich národnost či peněžní úspory. V kapsách teenegerů se totiž nepotřebné peníze zrovna nehromadí. Marek využil příležitosti přihlásit se ve skupině spolu s dalšími dvěma kamarády. Jak to probíhalo? "Vyplnili soutěžní kvíz a čekali na losování. Základní otázky totiž musíte správě zodpovědět, ale o jízdenkách pak do značné míry rozhoduje šestí a přesnost v otázce tipovací. Nejprve jsme byli jen na seznamu náhradníků, ale nakonec to vyšlo!" Marek tak potvrzuje, že šanci získat jízdenky má opravdu každý. Co tedy Marek a jeho kamarádi vyhráli? "Získaná jízdenka vám ve zkratce dává možnost volného cestování vlaky po Evropě až po dobu třiceti dní. Bez jídla a ubytování, ale to by bylo asi až moc jednoduché." Během své cesty se tedy nakonec rozhodli navštivit čtyři evropské země. A jak zní Markova rada na závěr? "Využívejte příležitosti, které se nám všem nabízejí!" Pravdou totiž je, že cesty Vám dají jedinečné zkušenosti, které z žádných knih nevyčtete. 

Time to move

Je celoevropská informační kampaň, která probíhá během celého měsíce října. Přináší informace o programech jako je Erasmus+, Evropský sbor solidarity, DiscoverEU a další. Podporuje zapojení mladých do mezinárodních aktivit. Více informací ke kampani a akcích, do kterých se můžete zapojit, naleznete na webu TTM.

Nezapomeňte také na nᚠTEMATICKÝ KVÍZ, kde můžete soutěžit v průběhu celého měsíce října o cestovatelský balíček! Klikněte ZDE!

Kompletní Markův příběh je součástí výstavy Evropa příležitostí, zkušeností a rozvoje, která mapuje zážitky účastníků evropských projektů napříč naším krajem bez ohledu na věk či předchozí zkušenosti.  

Akce Eurocentra
Právě pro Vás připravujeme další akce.
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty