Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Dvacáté výročí jednotného trhu EU v Ostravě

Eurocentrum Ostrava

Všechny členské státy Evropské unie si v těchto dnech (15.-20. 10.) připomínají významné jubileum v evropském integračním projektu. Před dvaceti lety totiž došlo k formálnímu dokončení jednotného evropského trhu.

K tzv. Týdnu jednotného trhu se připojila i sí regionálních Eurocenter, která ve spolupráci se svými partnery připravila množství zajímavých informačních akcí. V Ostravě se místní Eurocentrum spojilo s Katedrou evropské integrace VŠB-TU a pro tamní studenty i další odbornou veřejnost na 15. 10. připravilo diskusní panel za účasti zajímavých hostů.

 

Jako první se v rámci panelu ujala slova paní doktorka Mynarzová z Katedry evropské integrace, která všechny přítomné do problematiky jednotného evropského trhu uvedla. Byly zmíněny všechny základní mezníky ve vývoji jednotného trhu, tak aby další řečníci mohli pokračovat techničtějším výkladem. To je případ i pana Jaroše z Ministerstva průmyslu a obchodu, který přítomným přiblížil priority České republiky v oblasti jednotného trhu EU. Velký prostor byl následně věnován sektoru služeb, který do této doby prošel nejmenší integrací a harmonizací. Na pana Jaroše navázala paní Šimečková z Krajské hospodářské komory (KHK). Prostřednictvím paní Šimečkové byly odborné veřejnosti popsány činnosti KHK v oblasti podpory podnikatelů na jednotném trhu EU. Posluchači dále ocenili konkrétní příklady bariér, se kterými se nejen místní firmy při podnikání na jednotném trhu stále setkávají.

 

Na panel dorazilo na 180 posluchačů a téměř tak byla zaplněna aula ekonomické fakulty VŠB. Zejména studenti doplňovali výklady řečníků občasnými dotazy. Zajímavá diskuse se nakonec rozproudila i ke konci panelu. Přítomní tak měli možnost oslovit pozvané odborníky a ti jim mohli dát rady třeba i do budoucího podnikání.

Fotogalerie

VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty