Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Středoškoláci v Plzni se stali na den europoslanci a ministry

Ve středu 23. října se v Plzni uskutečnilo regionální kolo projektu „Rozhoduj o Evropě: Staň se na den tvůrcem evropské politiky“. V zastupitelském sále na Krajském úřadě Plzeňského kraje se tento rok sešli středoškoláci z Plzeňského kraje v rolích členů Evropského parlamentu a Rady Evropské unie, aby na půdě svého orgánu i společně jednali o nařízení o minimálních požadavcích na opětovné využívání vody.

Regionální semináře tohoto projektu pořádané neziskovou organizací EUTIS ve spolupráci se sítěmi Eurocenter a Europe Directů umožňují středoškolským studentům z České a Slovenské republiky se vcítit na jeden den do rolí europoslanců a ministrů členských států Evropské unie a rozhodovat o vzniku a podobě nových legislativ. Studenti si také na vlastní kůži vyzkouší, jak těžké je prosadit své požadavky a že ve většině případů úspěšnost vyjednávání závisí na ochotě dělat kompromisy.

Součástí letošní simulace byl také strukturovaný dialog s vybranými odborníky z Plzeňského kraje. Konkrétně studenti diskutovali s místostarostou Městského obvodu Plzeň 3 Ondřejem Ženíškem o tom, proč se lidé nezajímají o politiku, dále s krajským zastupitelem a předsedou výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost Jaroslavem Šobrem o podpoře spolupráce škol a potenciálních zaměstnavatelů v technických oborech, krajskou radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Radkou Trylčovou o ochraně životního prostředí a krajským vedoucím odboru fondů a programů EU Janem Přibáněm o dotacích a jejich nastavení.

Na závěr byli z každé instituce vyhodnoceni tři nejlepší europoslanci a ministři, kteří obdrželi hodnotné ceny. Mezi hodnocené kategorie patřila například schopnost prosadit své návrhy, přijít s konstruktivními návrhy a kritikou, ale i schopnost obhajovat stanovisko své frakce či státu. Vítězové z obou institucí dostali pozvání na pětidenní simulaci pro celou Českou a Slovenskou republiku, která se uskuteční počátkem příštího roku v Žilině. Zástupcům Plzeňského kraje přejeme hodně štěstí a držíme jim palce. 

Autor: Eurocentrum Plzeň
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty