Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Startuje již 14.ročník soutěže EuropaSecura pro studenty středních škol!

17.02.2021

Další ročník projektu je tu! Soutěž EuropaSecura pro studenty všech typů středních škol je organizována Institutem pro evropskou politiku EUROPEUM ve spolupráci s regionálními Eurocentry, Evropskou komisí, Ministerstvem zahraničních věcí ČR, Ministerstvem obrany a Armádou ČR.

V letošním roce spouštíme již 14. ročník unikátního vzdělávacího projektu EuropaSecura, který formou několikakolové soutěže tříčlenným týmům studentů/tek SŠ:

  • rozšiřuje přehled a znalosti aktuálního dění a mezinárodních témat a bezpečnosti,
  • zlepšuje schopnost pracovat v týmu, prezentovat, argumentovat, orientovat se v informacích a napsat odborný text,
  • přináší jedinečné zážitky především během týdne s Armádou ČR a studijní cesty do Bruselu.

EuropaSecura je jedinečný několikakolový projekt pro všechny studenty/ky SŠ se zájmem o aktuální dění, domácí politiku, evropskou integraci a mezinárodní a bezpečnostní politiku s důrazem na Českou republiku. V letošním roce proběhne již 14. ročník této soutěže, která je organizována Institutem pro evropskou politiku v úzké spolupráci s Ministerstvem obrany ČR, Armádou ČR, Evropskou komisí, Ministerstvem zahraničních věcí ČR, Nadací Hannse Seidela a Eurocentry Úřadu vlády ČR.

Studenti mohou v rámci soutěže EuropaSecura uplatnit a rozšířit své znalosti ve výše zmíněných a dalších oblastech, vyzkoušet si psaní analýzy aktuálního konfliktu formou odborné práce, vylepšit si argumentační schopnosti a zažít týden s Armádou ČR na vojenské základně v Brdech plný teoretických a praktických aktivit (workshopy a aktivity v terénu, simulace reálných diplomatických jednání, řada cvičení a další). Tři nejlepší týmy vyhrají plně hrazenou studijní cestu do Bruselu, kde mají možnost navštívit instituce EU a sídlo Severoatlantické aliance a  osobně se setkat s vrcholnými politiky (tradičně například eurokomisařka Věra Jourová, europoslanci, představitelé při NATO a další).

Soutěž EuropaSecura je složena z těchto částí:

  1. Základní kolo – tříčlenné týmy studentů vyplňují online vědomostní test (15. až 17. března 2021). Nejlepší týmy z každého kraje postupují do dalšího kola.
  2. Krajské kolo – studenti nejprve vypracují bezpečnostní analýzu na zadaný aktuální konflikt a případně pak diskutují a obhajují bezpečnostní analýzy před odbornou porotou a nejlepšími týmy ve svém kraji (konec března–květen/červen 2021). Nejlepší tým v každém kraji postupuje do celostátního finále.
  3. Celostátní finále – jedinečný a komplexní 5 denní workshop, který je pořádán v úzké spolupráci s Ministerstvem obrany a Armádou ČR na vojenské základně v Brdech v červen 2021. Soutěžící budou plnit nejrůznější úkoly v terénu i na složitých jednáních jako diplomaté členských zemí EU.
  4. Studijní cesta do Bruselu – 3 nejlepší týmy vyhrají plně hrazenou třídenní cestu do Bruselu a návštěvy institucí EU a NATO, která se uskuteční na konci června či na podzim 2021.

Základní kolo a písemná část krajského kola jsou realizovány plně online a v případě nutnosti jsme schopni i další kola přizpůsobit aktuální situaci a opatřením proti šíření koronaviru.

Více informací o celém projektu najdete na stránkách www. EuropaSecura.cz, kde se týmy musí do 8. března 2021 registrovat.

Autor: EUROPEUM
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty