Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

V Pardubicích se diskutovalo o budoucnosti kosmického průmyslu ČR a umělé inteligenci

03.12.2019

Dne 26. listopadu proběhlo zajímavé diskusní setkání odborníků se studenty Univerzity Pardubice na téma Praha hlavním městem vesmíru a Nahradí nás roboti? Obě debaty proběhly v budově Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice. Na konci příspěvků nechyběla ani diskuse se studenty.

V diskusi o kosmickém průmyslu vystoupilMgr. Michal Reinöhl z Oddělení kosmických technologií a aplikací Ministerstva dopravy. Zmínil důležitost České republiky v této oblasti a na šedesát českých firem, které se na vývoji kosmického průmyslu podílejí. Nezapomnělo se ani na existenci agentury GSA (European GNSS Agency) v Praze, jež má pro Českou republiku jako člena Evropské unie velký význam. Podílí se totiž na vývoji evropského družicového navigačního systému GALILEO.

Pozvání na debatu k budoucnosti umělé inteligence a robotiky přijal Mgr. Martin Faun z Technologického centra AV ČR a dr. Eva Fialová z Ústavu státu a práva Akademie věd ČR. Hovořilo se o budoucnosti robotiky a nahrazení lidské práce stroji, které však nahradí pouze část práce a vzniknou opět nové profese či příležitosti. Technologie nebudou nahrazovat celá povolání, ale pouze jednotlivé úkony či dovednosti. Mezi nejvíce ohrožené profese patří obecně ty se střední úrovní kvalifikace a příjmů. Také Česká republika se z hlediska nahrazení lidské práce roboty a ve srovnání se světem řadí mezi ohrožené země.

Cílem seminářů bylo zvýšit povědomí o současných, nejvíce diskutovaných evropských tématech, a zajistit tak dostatečné znalosti uchazečů o zaměstnání v institucích EU.

Akce také tematicky odpovídaly prioritám Národního konventu o EU: Kosmické aktivity EU z pohledu ČR a Digitální vnitřní trh a využívání umělé inteligence. Těmito tématy se Národní konvent o EU zabýval ve druhé polovině roku 2019.

Autor: Eurocentrum Pardubice
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty