Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

V Hradci Králové proběhlo první krajské kolo soutěže EUROPASECURA 2019!

21.05.2019

Dne 13. 5. 2019 se v prostorách Krajského úřadu Královéhradeckého kraje uskutečnilo první krajské kolo soutěže EuropaSecura  2019 s tematikou evropské integrace a bezpečnostních vztahů. Soutěž pořádá Institut pro evropskou politiku EUROPEUM ve spolupráci s regionálními Eurocentry.

Již dvanáctý ročník soutěže EuropaSecura je určen všem zájemcům o priority bezpečnostní politiky České republiky, Evropské unie a Severoatlantické aliance z řad studentů středních škol po celé ČR. V prvním kole soutěže, jež proběhlo dne 18. a 19. března 2019, vyplňují tříčlenné soutěžní týmy online vědomostní test. Do druhého (krajského) kola soutěže tak následně postoupily dva týmy z Královéhradeckého kraje a pět týmů z Pardubického kraje! Studenti měli za úkol vypracovat a následně obhájit bezpečnostní analýzu vybraného konfliktu před odbornou porotou, složenou ze zástupců organizace EUROPEUM a koordinátorek Eurocentra Hradec Králové a Pardubice. Kromě představení konfliktu a hlavních aktérů, návrhů jeho řešení a doporučení pro Evropskou unii, studenti obhajovali své analýzy, zodpovídali záludné otázky poroty, ale rovněž zastupovali roli oponenta jiného soutěžního týmu.

Vítězem krajského kola v rámci Královéhradeckého kraje se stal tým studentek z Gymnázia J. K. Tyla s úspěšně obhájenou analýzou na téma Ruský vliv v Evropě. V rámci Pardubického kraje se stal vítězem soutěžní tým studentů z Gymnázia Polička, který si skvěle poradil s analýzou Sýrie a IS.

Tyto dva vítězné týmy tak postupují do celostátního kola soutěže, které proběhne v termínu od 10. do 14. června 2019 na vojenské základně v Brdech v úzké spolupráci s Armádou ČR a Ministerstvem obrany ČR. Soutěžící budou plnit nejrůznější úkoly v terénu i na složitých jednáních jako diplomaté členských zemí EU/NATO a řešit neklidnou politickou situaci ve fiktivním státě Dormenistán. Námět diplomatické mise bude prostupovat všemi aktivitami v průběhu celého týdne.

Hlavní cenou pro tři nejlepší týmy národního kola je třídenní cesta do Bruselu a návštěva institucí EU a NATO, která se uskuteční na konci června 2019 ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR.

Více informací o soutěži naleznete na stránkách www. EuropaSecura.cz.

 

 

 

 

 

 

Autor: Eurocentrum Pardubice
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty