Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

V Pardubicích se diskutovalo o budoucnosti rozpočtu EU

04.12.2018

Dne 9. listopadu proběhlo zajímavé diskusní setkání nejen odborníků na evropské úrovni s regionálními stakeholdery a zástupci firem v Pardubickém kraji na téma Budoucnost rozpočtu EU po roce 2020 z pohledu regionů. Akce proběhla na Krajském úřadě Pardubického kraje, v sále Jana Kašpara. Setkání bylo určeno zástupcům veřejné správy, sociálním partnerům a dalším stakeholderům, a současně bylo příspěvkem do národní debaty o českých prioritách pro budoucí rozpočet EU.

Evropská komise představila počátkem května návrh víceletého finančního rámce pro období po roce 2020. Reaguje v něm na odchod Velké Británie i na nové výzvy, kterým EU v současné době čelí. Českou republiku tradičně zajímá zejména oblast kohezní politiky a dotací na zemědělství. Na semináři se tak účastníci mohli dozvědět odpověď na otázku: Na co by se měli čeští vyjednavači z pohledu Pardubického kraje zaměřit?

Hovořilo se například o vzrůstu objemu finančních prostředků v poměru k HND, o individuálním přístupu Evropské komise, zohledňujícím nová kritéria jako je například nezaměstnanost nebo nízká úroveň vzdělání. Dalším tématem bylo posilování participace a odpovědnosti za hospodaření s prostředky kohezní politiky ze strany států, regionů a dalších aktérů, což se má mimo jiné projevit v míře spolufinancování, či priority podpory kohezní politiky. Nechybělo ani téma centralizace programů a jejich (ne)využívání ze strany nejen ČR, jaké příležitosti tyto programy nabízejí a jak lze podíl úspěšných žadatelů zvýšit.

V diskusi vystoupil TomᚠZdechovský, člen výboru pro rozpočtovou kontrolu a poslanec Evropského parlamentu, Zdeněk Semorád, náměstek ministryně pro místní rozvoj, Sekce evropských programů, Jiří Doležal, předseda Krajské hospodářské komory Pardubického kraje a Petr Zahradník, ekonom, člen analytického týmu České spořitelny a Evropského hospodářského a sociálního výboru. Diskusí provedl moderátor Jan Vitásek, vydavatel EURACTIV.cz.

Diskusní setkání pořádal EURACTIV.cz ve spolupráci s Českou spořitelnou a Eurocentrem Pardubice.

Autor: Eurocentrum Pardubice
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty