Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Čeští středoškoláci mohou letos poprvé zabojovat o roční pobyt v USA zdarma

25.09.2018

Čeští středoškoláci mají letos poprvé šanci vyhrát stipendium na bezplatný roční pobyt v USA. Do Česka totiž přichází Future Leaders Exchange neboli FLEX, výměnný program pro středoškoláky z nyní již 21 zemí Evropy a Asie, který financuje Ministerstvo zahraničí USA a realizuje nezisková vzdělávací organizace American Councils for International Education.

S programem FLEX každý rok do Spojených států vyjede okolo 900 studentů středních škol. Stipendisty čeká život v americké hostitelské rodině a studium na americké střední škole. Čeští zájemci o stipendijní pobyt ve školním roce 2019-20 se mohou hlásit už teď. On-line přihláška do programu FLEX je dostupná na odkazu ais.americancouncils.org/flex do 31. října.

Přihlásit se mohou opravdu všichni středoškoláci, kteří splňují následující podmínky:

  • mají české občanství
  • narodili se mezi 15. 7. 2001 a 15. 7. 2004
  • v době přihlášky studují v 1. nebo 2. ročníku střední školy (nebo kvintě a sextě v případě víceletých gymnázií)
  • dobře se učí a dorozumí se anglicky
  • splňují podmínky pro udělení vstupního víza do USA pro účastníky výměnných studijních pobytů a nepobývali v USA déle než 90 dní v posledních pěti letech

FLEX stipendistům hradí cestu z Česka na místo pobytu v USA a zpět, měsíční kapesné na základní osobní potřeby a společenské aktivity a základní zdravotní pojištění. Program také zajišuje pobyt v prověřené hostitelské rodině, studium na střední škole a aktivity v místě pobytu ve Spojených státech. Studenti si sami hradí náklady spojené s pořízením cestovního pasu, osobní útratu nad rámec měsíčního kapesného nebo náklady na nadměrná cestovní zavazadla.

Stipendisté si na rok vyzkouší život amerického teenagera a naučí se respektovat odlišnosti jiných kultur. Je běžné, že mezi nimi a jejich americkou rodinou a spolužáky vznikne dlouhotrvající přátelství. Po roce v zahraničí se vracejí domů samostatnější a připravenější na život ve stále více propojeném světě. Absolventi programu často studují na prestižních vysokých školách a uplatňují se v zajímavých povoláních.

Program FLEX letos na podzim oslavil čtvrt století své existence. První středoškoláci se s ním do USA podívali ve školním roce 1993-94. Jeho financování prosadil v americkém Kongresu senátor Bill Bradley, aby tak po pádu komunismu posílil vzájemné porozumění mezi Spojenými státy a zeměmi bývalého Sovětského svazu. Od té doby se FLEX rozšířil i do dalších zemí. V Evropské unii je již několik let v Polsku, Rumunsku a Pobaltí. Letos se přidává Česko, Slovensko a Maďarsko.

Kontakt pro média:
Kateřina Šantúrová, kordinátorka programu FLEX v Česku, czechia@americancouncils.eu, 605 187 451

Více na: discoverflex.org, Facebook: FLEX Czech Republic; FLEX Program

 

VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty