Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Dokážeme rozeznat kvalitní potraviny? Odpověď přinesl seminář v Pardubicích

25.05.2018

Dne 18. května 2018 v době od 13:00 do 14:30 hodin proběhla zajímavá beseda na Univerzitě Pardubice pro studenty Univerzity třetího věku na téma Dokážeme rozeznat kvalitní potraviny? Během přednášky bylo ze strany posluchačů vzneseno velké množství dotazů, což svědčí o tom, že téma kvality a zpracování potravin v ČR a Evropské unii vůbec je v současné době aktuální a žádané.

Víme, co jíme? Co je to dvojí kvalita potravin? Jsou geneticky modifikované potraviny škodlivé? Kdo zajišuje bezpečnost potravin v ČR? Odpovědi na tyto a další otázky přinesla zajímavá přednáška pro posluchače Univerzity třetího věku - humanitního bloku v prostorách Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice.

Pozvání na akci přijala ředitelka odboru bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství – Úřadu pro potraviny, paní Ing. Jitka Götzová, jež účastníkům představila činnost Informačního centra bezpečnosti potravin, Úřadu pro potraviny a Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) v Itálii. Beseda byla zaměřena na problematiku geneticky modifikovaných potravin a tzv. potravin nového typu, dvojí kvality potravin v EU či zajištění bezpečnosti potravin v ČR. Na konci příspěvku nechyběla ani diskuse se studenty, kteří své dotazy vznášeli také v průběhu přednášky.

Posluchači tak měli možnost dozvědět se spoustu zajímavých informací o pěstování geneticky modifikovaných potravin v EU, konkrétně ve Španělsku, kde v jako jediné zemi EU zůstaly plochy pro jejich pěstování a následné využití, nicméně pouze kukuřice je k takovému pěstování povolena. Nejvíce se pak do EU dováží geneticky modifikovaná sója. Celkem existuje 148 odrůd geneticky modifikovaných organismů, přičemž mezi nejvíce zastoupené patří kukuřice, brambory, sója, řepka a další druhy rostlin, ovoce a zeleniny, v kategorii živočichů se pak jedná o lososa a tilápii. Geneticky modifikované potraviny musí být řádně označeny a proces schválení takto upravené potraviny může trvat i několik let. Například takové eurobankovky jsou rovněž vyrobeny z geneticky modifikované bavlny!

Mezi tzv. nové potraviny se pak řadí oblíbená chia semínka, baobab, ovoce noni, stévie, různé doplňky stravy, potraviny ošetřené UV zářením (mléko, koření a chléb) s dostatečným množstvím vitaminu D či dokonce potraviny z hmyzu, které naopak disponují množstvím proteinů a bílkovin.

Akce také tematicky odpovídala prioritám Národního konventu o EU k ochraně spotřebitele na trhu EU. Tímto tématem se Národní konvent o EU zabýval v první polovině roku 2016.

Organizátorem akce je Eurocentrum Pardubice.

Autor: Eurocentrum Pardubice
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty