Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Seminář v Hradci Králové představil dotační příležitosti pro partnery z jihovýchodní Evropy

23.04.2018

Seminář pro spolupráci s partnery z jihovýchodní Evropy se uskutečnil ve čtvrtek 19. dubna 2018 v sále Zastupitelstva Královéhradeckého kraje. Seminář reagoval na aktuální výzvy v programech a fondech, kde mohou spolupracovat čeští partneři s partnery ze Slovenska, Ukrajiny, Maďarska, Srbska, Arménie a řady dalších zemí. Dvoudenní konferenci zahájil radní pro oblast evropských grantů a dotací, Pavel Hečko.

Prezentace sledovali jak tuzemští, tak zahraniční diváci – zejména ze Zakarpatské oblasti Ukrajiny (partnerský region Královéhradeckého a Pardubického kraje), Gruzie, Ruska a Běloruska. Představen byl nadnárodní program Interreg Danube, Mezinárodní visegrádský fond, vybrané komunitární programy či například mezinárodní iniciativa Mayors for Economic Growth.

Zástupce Královéhradeckého kraje, Roman Klíma, prezentoval přeshraniční programy v rámci Evropského nástroje sousedství (ENI - European Neighbourhood Instrument), Fondu pro regionální spolupráci v rámci EHP a Norských fondů i program U-Lead with Europe. Ve zmíněných programech mohou spolupracovat čeští partneři s partnery ze zemí jihovýchodní Evropy.

V navazujícím workshopu českých a zahraničních účastníků se podařilo iniciovat některé společné projekty i partnerství měst a obcí. „Zajímavé možnosti pro spolupráci přináší iniciativa Mayors for Economic Growth, s jejímž představitelem, panem Peterem Korsbym z gruzínského Tbilisi, jsem se osobně setkal,“ řekl Pavel Hečko, radní Královéhradeckého kraje pro oblast regionálního rozvoje, evropských grantů, dotací a cestovního ruchu.

Druhý den následovala study tour po podpořených projektech z ESIF v Pardubickém a Královéhradeckém kraji, a to prostřednictvím přednášky o ITI Hradecko-pardubické aglomeraci a následném putování po hmotných projektech v Hradci Králové. Zahraniční účastníci tak měli možnost navštívit Knihovnu města Hradce Králové, Infocentrum Hradec Králové, sociální podnik Bistro u dvou přátel, Bílou věž, Adalbertinum jako sídlo Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti či Integrační centrum pro cizince, kde současně došlo k setkání s krajany. Během přesunu do Integračního centra pro cizince byly zhlédnuty další výstupy evropských projektů jako zpívající schody, rekonstruované terasy, pravoslavný kostelík převezený z východního Slovenska, lávka přes řeku Orlici s výhledem na areál Univerzity Hradec Králové, soutok Labe s Orlicí s výhledem na areál Fakultní nemocnice Hradec Králové či historická elektrárna Hučák.

Seminář a navazující program připravil Královéhradecký kraj, Eurocentrum Hradec Králové a Pardubice, agentura Czech Invest – regionální kancelář Hradec Králové a Regionální ukrajinský spolek ve východních Čechách.

 

Fotogalerie

Autor: Královéhradecký kraj a Eurocentrum Pardubice
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty