Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Je naše země dostatečně připravena na přijetí společné evropské měny? Odpovědi přinesla zajímavá beseda z cyklu Café Evropa v Pardubicích

19.12.2017

Institut pro evropskou politiku EUROPEUM a Zastoupení Evropské komise v ČR ve spolupráci s Eurocentrem Pardubice, informačním střediskem Europe Direct Pardubice a Univerzitou Pardubice uspořádaly dne 6. 12. 2017 besedu s odborníky v Kavárně Evropa na Pernštýnském náměstí v Pardubicích. Debatovalo se o eurozóně a přijetí společné evropské měny v České republice.

K zavedení společné evropské měny se Česká republika zavázala již při vstupu do Evropské unie v roce 2004, vstup do Eurozóny se ale již několik let odkládá. V poslední době se diskuze opět otevírá, což mimo jiné souvisí s iniciativou předsedy Evropské komise J. C. Junckera ohledně nových alternativ vývoje evropské integrace, především s konceptem tzv. vícerychlostní Evropy.

Kdy tedy bude pro zavedení eura vhodný čas? Je na to naše ekonomika připravena? Jaké dopady by přijetí eura mělo na podnikatele a občany? Kdo jsou největší zastánci a odpůrci eura? Může se z České republiky stát kvůli nepřijetí eura „evropský odpadlík“?  A jak by vlastně samotný proces přechodu k nové měně vypadal?

Odpovědi na tyto a další otázky přinesla beseda, na které nechyběli uznávaní odborníci. Hosty debatního podvečera byli Oldřich Dědek, ekonom, člen bankovní rady České národní banky a bývalý národní koordinátor pro zavedení eura v ČR. Dle jeho slov je Česká republika na přijetí společné měny dostatečně připravená, a to s ohledem na velmi dobré ekonomické ukazatele a nejnižší míru nezaměstnanosti v celé Evropské unii. Především pak s blížícím se odchodem Velké Británie se země stojící mimo eurozónu ocitnou v ještě větší periferii a nevýhodné pozici oproti zemím, které eurem platí. Dále upozornil na propojenost trhů a existenci evropského stabilizačního mechanismu, který v případě krize zemím eurozóny pomůže, nikoliv však zemím mimo eurozónu. Miroslav Novák, analytik z AKCENTA CZ a.s. a druhý host debatního večera, by však se zavedením eura v České republice vyčkal, až na to bude vhodnější doba a na vývoj eurozóny v dalších letech. Zmíněna byla rovněž krize v Řecku a dalších zemích eurozóny. Oba výše jmenovaní se však shodují na tom, že se primárně jedná o politický problém a že názor české společnosti na přijetí eura patří mezi nejvíce negativní ze všech členských zemí, což způsobuje nedostatečná a špatná informovanost české veřejnosti.

Moderátorem debaty byl Vladimír Bartovic, ředitel EUROPEUM Institute for European Policy.

Téma rovněž odpovídalo prioritám Národního konventu o EU: Budoucnost eurozóny a Česká republika.

Na debatě byl dán prostor pro dotazy také návštěvníkům a k dispozici byla káva, čaj a drobné občerstvení.

Autor: Eurocentrum Pardubice
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty