Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Pardubické gymnázium přivítalo pamětnici, jež se plavila na památné lodi Patria

14.12.2017

Studenti dějepisného semináře měli dne 29. 11. 2017 výjimečnou příležitost vyslechnout vyprávění paní Heleny Sofrové. Tématem besedy byl nejen zajímavý životní příběh této pamětnice, ale především vyprávění o osudech československých Židů během druhé světové války až do současnosti. Beseda byla doprovodným programem k putovní výstavě Židé v boji a odboji, jež byla škole zapůjčena za účelem dalšího vzdělávání.

 

Hlavním tématem, o kterém paní Sofrová hovořila, bylo potopení lodě Patria v haifském přístavu s židovskými uprchlíky na palubě. K této tragické události došlo v roce 1940, kdy se nemnoha Židům podařilo vystěhovat či uprchnout z nacisty obsazených zemí. Obětí tragédie se stalo 252 mužů, žen a dětí, kteří prchali před hitlerovským terorem a snažili se najít útočiště v Palestině. Mezi obětmi neštěstí bylo i mnoho československých Židů, jiní se však zachránili. Vyprávění doplněné o osobní zážitky z této strastiplné cesty za svobodou bylo velmi poutavé, a to s ohledem na skutečnost, že paní Sofrové bylo v té době pouhých deset let.

Přednášející následně představila osobní život v Palestině, kde také docházela do místní školy. Pár let na to se však již vrátila do Prahy, kde žije dodnes. Sama už poté Palestinu nikdy nenavštívila, nicméně dle jejích slov se nepochybně i v této oblasti spoustu věcí změnilo. Příspěvek byl zakončen osobním poděkováním rodičům za jejich odvahu a nasazení životů celé rodiny, jelikož tento způsob byl údajně jediným, jak se bylo možné v této těžké době zachránit.

I přes velké obavy a nervozitu paní Sofrové, jež dosud před studenty nehovořila, se beseda vydařila, a studenti se neopomněli zeptat na spoustu zajímavostí ze života v Palestině, v Čechách a na osobní pocity, jak vnímá současný antisemitismus a přístup k židovským komunitám. Setkání probíhalo dvě vyučovací hodiny a besedy se rovněž zúčastnila dlouholetá přítelkyně paní Sofrové, která besedu moderovala. Je milou povinností tlumočit její poděkování za velmi přátelské přijetí, velký zájem o historii a zajímavé dotazy.

Fotogalerie

Autor: Eurocentrum Pardubice
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty