Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Poslední květnový den byl ve znamení regionálního kola soutěže EUROPASECURA 2017!

05.06.2017

Dne 31. 5. 2017 se v prostorách Krajského úřadu Královéhradeckého kraje uskutečnilo regionální kolo soutěže EuropaSecura  2017 s tematikou evropské integrace a bezpečnostních vztahů. Soutěž pořádá Institut pro evropskou politiku EUROPEUM ve spolupráci s krajskými Eurocentry.

Již desátý ročník soutěže EuropaSecura je určen všem zájemcům z řad studentů středních škol po celé ČR o priority bezpečnostní politiky České republiky, Evropské unie a Severoatlantické aliance. V prvním kole soutěže, jež proběhlo dne 27. a 28. března 2017, vyplňují tříčlenné soutěžní týmy online vědomostní test. Do druhého (krajského) kola soutěže tak následně postoupily dva týmy z Královéhradeckého kraje, tři týmy z Libereckého kraje a pět týmů z Pardubického kraje! Studenti měli za úkol vypracovat a následně obhájit bezpečnostní analýzu vybraného konfliktu před odbornou porotou, složenou ze zástupců organizace EUROPEUM a koordinátorů regionálních Eurocenter. Kromě představení konfliktu a hlavních aktérů, návrhů jeho řešení a doporučení pro Evropskou unii, studenti obhajovali své analýzy, zodpovídali záludné otázky poroty, ale současně i zastupovali roli oponenta jiného soutěžního týmu.

Vítězem krajského kola v rámci Pardubického kraje se stal tým studentů z Gymnázia Josefa Ressela v Chrudimi s úspěšně obhájenou analýzou politické situace v Libyi, jmenovitě pak Marco Vezzola, Radek Francouz a Rastislav Lagín. Za společné krajské kolo účastníků z Královéhradeckého a Libereckého kraje pak zvítězil liberecký tým z Gymnázia v Jablonci nad Nisou, který se statečně pustil do zpracování a obhajoby izraelsko-palestinského konfliktu, konkrétně Nikolas-Finn Machander, Petr Medek a Daniel Vinš.

Tyto dva vítězné týmy tak postupují do celostátního kola soutěže, které proběhne v termínu od 12. do 16. června 2017 na vojenské základně v Brdech v úzké spolupráci s Armádou ČR a Ministerstvem obrany ČR. Soutěžící budou plnit nejrůznější úkoly v terénu i na složitých jednáních jako diplomaté členských zemí EU/NATO, a řešit neklidnou politickou situaci ve fiktivním státě Dormenistán. Námět diplomatické mise bude prostupovat všemi aktivitami v průběhu týdne.

Hlavní cenou pro tři nejlepší týmy národního kola je třídenní cesta do Bruselu a návštěva institucí EU, která se uskuteční na konci června 2017.

Více informací o soutěži naleznete na stránkách www. EuropaSecura.cz.

 

 

Fotogalerie

Autor: Eurocentrum Pardubice
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty