Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Český národní plán obnovy dostal zelenou

20.07.2021

Evropská komise schválila český plán obnovy. ČR tak bude moci využít až 180 miliard korun z Nástroje pro oživení a odolnost

Evropská komise schválila v pondělí 19. července český národní plán obnovy. Skrze Nástroj pro oživení a odolnost (RRF) tak může Česká republika získat granty ve výši až 180 miliard korun. RRF je hlavním prvkem ozdravného plánu po koronakrizi NextGenerationEU, jehož cílem je znovu nastartovat ekonomiky členských zemí. Díky poskytnutým financím tak má země vyjít z pandemie COVID-19 silnější.

Komise posuzovala plán na základě kritérii stanovených v nařízení o Nástroji pro oživení a odolnost. Posuzovala například to, jestli investice a reformy stanovené v českém plánu podporují ekologickou a digitální transformaci. Požadavkem Bruselu bylo například, aby země vyčlenily nejméně 37 % na opatření v oblasti klimatu a enviromentální udržitelnosti, a jednu pětinu na digitální transformaci. Obě kritéria Česká republika splnila. Zelené transformaci věnuje 42% prostředků a digitalizaci 22%.

Český plán obnovy je rozdělen do šesti hlavních oblastí:

  1. Digitální transformace
  2. Fyzická infrastruktura a zelená tranzice
  3. Vzdělávaní a trh práce
  4. Instituce a regulace a podpora podnikaní v reakci na COVID-19
  5. Výzkum, vývoj a inovace
  6. Zdraví a odolnost obyvatel

„Evropská komise dnes rozhodla dát zelenou plánu Česka pro oživení a odolnost. Tento plán bude hrát klíčovou úlohu při podpoře přechodu na ekologičtější a digitálnější budoucnost Česka. Opatření, která zlepšují energetickou účinnost, digitalizují veřejnou správu a zabraňují zneužívání veřejných prostředků, přesně naplňují cíle plánu NextGenerationEU. Vítám rovněž silný důraz, který plán klade na posílení odolnosti českého systému zdravotní péče, aby se připravil na budoucí výzvy. Budeme s vámi po celou dobu procesu, aby se plán realizoval v plném rozsahu.“ uvádí předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Ta v pondělí osobně navštívila Prahu, aby český národní plán obnovy posvětila.

Podle Komise však budou muset české úřady v budoucích měsících dodržet kritéria stanovené pro ochranu peněz EU před střetem zájmů.

„Je tam požadavek na zajišování a sběr informací o osobách, které stojí za subjekty, které dostávají finance. Tyto milníky musí být splněny předtím, než bude v polovině roku 2022 vyplacena první velká částka,“ uvedla šéfka Komise.

 

@Evropská komise

VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty