Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

10.05.2021

Evropská komise publikovala novou vzdělávací pomůcku pro výuku o dezinformacích!

Evropská komise publikovala vzdělávací pomůcku, která umožňuje učitelům pomocí interaktivního vzdělávacího programu naučit své žáky rozpoznat nebezpečí představované dezinformacemi na internetu a sociálních sítích. Sada nástrojů přispívá k mediální gramotnosti žáků, nabádá je ke kritickému přístupu k informacím i k tomu, aby k ověřování zpráv nabádali svoje vrstevníky a další lidi ve svém okolí. Mladí studenti budou mít tak i možnost praktického cvičení. Pro pedagogy je určena výuková brožura, která je tímto programem provede. 

Jak taková prezentace vypadá?

Učitelé nejdříve uvedou žáky do problematiky dezinformací včetně představení konkrétních příkladů s videi, které slouží pro lepší ilustraci konceptu. Jedním z příkladů, o které se studenti dozví, jsou například konspirační teorie spjaté s koronavirem. Následuje práce žáků v menších skupinách, ve kterých zpracovávají případovou studii, odpoví na vytyčené otázky v rámci diskuze a odprezentují svou práci ostatním spolužákům v jiných skupinách. 

Cílem této metodiky je poskytnout mladým lidem způsoby, jak kriticky ověřovat obsahy, zdroje, autory včetně rad a doporučení, jak na takové dezinformace reagovat.

Bližší informace a kompletní výukové materiály najdete v odkazu ZDE.

Další užitečné informace k dezinformacím najdete také v příručce Ministerstva vnitra České republiky v odkazu ZDE.

 

Zdroj obrázku: Evropská komise

 

VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty